Otomatik Kepenk

Otomatik Kepenk 

İş yerlerinde kullanılan, kapıları veya pencereleri kapatmaya yarayan, güvenlik ve dekoratif görünüm sağlaması nedeniyle tercih edilen, otomasyon sistemine sahip olan Otomatik Kepenk Sistemleri, Günümüzde garaj kapısı olarak ta kullanılmaktadır. Eski tipteki yaylı kepenkler, demir malzeme veya sac kullanılarak yapılmış gürültülü, kullanması zor, sürekli bozulan sistemlerdi. Dolayısıyla, yeterli güvenliği sağlanamaz ya da bu kepenkleri açmak ve kapatmak çok zor olurdu. Önemli bir fiziksel efora sahip olmak gerekirdi. Üstelik yapıldıkları malzemeler ve açılmaları ve kapanmaları sırasında çok fazla fiziksel darbe almaları nedeniyle genellikle görünüm olarak da iyi şekilde değillerdi.

Otomatik kepenkler ise eski tipteki kepenklerin aksine uzaktan kumanda ya da duvara monte edilen bir düğme veya şalter yardımıyla, otomatik olarak kontrol edilebilen kepenklerdir. Yani açılıp kapanmalarını sağlamaları için fiziksel güç uygulamanıza gerek kalmaz. Hem bu nedenle, hem de bu işlemler sırasında kaza olma ihtimalini ortadan kaldırdıkları için eski tipteki kepenklere göre çok daha kullanışlıdır. 

Sağladıkları diğer avantajlar arasında imalatlarında kullanılan malzemeler ve farklı renk seçenekleri, ya da tasarımlarla kullanılabilmeleri de sayılabilir. Alüminyum, çelik, galvaniz gibi metaller kullanılarak üretilen Kepenkler bu sayede şık bir görünüş sunmaktadırlar. Tabi kullanıldıkları kapının, pencerenin ya da garaj kapısının boyutlarına göre farklı ebatlarda ve yine kişisel tercihlere göre farklı renklere boyanmış olarak üretilebilir. Uzun ömürlerinin yanı sıra kullanıldıkları malzemeler ve sistemleri sayesinde üst seviyede güvenlik sağlamaları, (Özellikle Çelik Kepenkler) dış görünüşe önem veren, iş yerlerinin ya da evlerin sahipleri, beklentilerinin karşılamaları, en önemli avantajları olarak gösterilebilir. Ayrıca Antalya’da Otomatik kepenk kullanımı da çok yoğundur.

 

Otomatik Kepenk Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli ?

Öncelikle alacağınız Otomatik Kepengin markasına değil, satan firmanın teknik servis hizmeti önemlidir. Günümüzde bir kaç el aletleri alarak ve en kalitesiz kepenkleri uygun fiyata satan dükkanı olmayan seyyar satıcılar ve ya referansları kötü olan firmalar, bu işte en yanlış tercihtir. Bir problem anında muhatap bulunmaması durumunda, size daha maliyetli hale gelmektedir. Kurumsal bir kimliği olmadığı için kanunen hakkınızı da arayamazsınız. Kepengin ağırlığı ve kullanım yoğunluğu, çok ödemlidir. Kepenk sistemi sistemi almadan önce, açıldığı noktaya 220v elektrik tesisatı çekilmelidir. Bu tesisatı kapı firmaları çekmemelidir. Aksi halde binaya bağlı elektrik panosunda yangın çıkma riski vardır. Bu işi elektrikçinin yapması hem kanunen hem de gerçekte daha önemlidir.

Otomatik kepenklerin henüz bir standardı yoktur. Çünkü piyasada bulunan Otomatik Kepenk modelleri kullanıldıkları yerlere göre, motorların markalarına göre farklı modeller sunulmaktadır. Yine de gruplara ayırmak gerekirse, kullanıldıkları yerler bakımından ve kullandıkları güç yönünden farklı çeşitlere ayırmak mümkün olabilir.

Kepenk Çeşitleri ;

 • Çelik Kepenk

 • Çelik kepenkler, galvanizli çelik sacların roll form makinası ile bombe verilerek üretilen bir kepenktir. Çelik sacların et kalınlığı 060mm ile 1.20mm arası değişmektedir. Kullanılacak genişliğe ve yüksekliğe göre sac kalınlığı belirlenmesi gerekmektedir. Genellikle küçük ölçülerde (300cm X 300cm gibi) 060, 070 sac kullanılmaktadır. 3 metreden 4.5 metre genişliğe kadar 070 sac kullanılması daha uygundur. 4.5 metreden 6 metre genişliğe kadar ise yüksekliğe bağlı olarak 080, ile 1.20mm’e kadar et kalınlığı değişiklik gösterir. Çelik Kepenkler Maksimum 6 metreye 6 metre olacak şekilde kullanılmalıdır. Daha büyük ölçülerde kullanılırsa, rüzgarlı yerlerde lamellerin yerinden sökülerek kepengin yerinden uçmasını görülebilir. Ayrıca güvenlik bakımından çok geniş standart dışı ölçülerde açılması daha kolay hale gelebilir. 
 • Kullanılan motor tipleri yüksek kapasiteli, sessiz ve uzun ömürlüdür. Ürün ölçülerine ve kullanım amacına göre, zincirli yada Tüp motorlu olarak üretilmektedir. Kullanılacak motor tipi ve gücü uzun yıllar sağlıklı çalışması için uzmanlarca belirlenir. Kullanım amacına göre buton kontrollü, kumanda kontrollü ve emniyet fotoselli olarak ta sunulmaktadır.
 • Çelik kepenkler, Poliüretan dolgulu 77’lik Alüminyum kepenlere göre daha sağlam ve daha geniş ebatlarda yapılabilir. Ayrıca güvenlik bakımından en yüksek güvenliği vermektedir.
 • Sekiz cm eninde Bombeli hale getirilen galvanizli sac birbirine çengel gibi geçirilerek elektro statik toz boya ile boyanır. Daldırma galvaniz paslanmayı önlediği için ek olarak Elektro Statik boyalar metalin paslanma ömrünü normal boyalara göre 5 kat daha fazla uzatarak paslanmayı önler. Böylece 10 yıllar boyu kullanabileceğiniz bir ürün ortaya çıkar.
 • Poliüretan Dolgulu Alüminyum Kepenk

 • Poliüretan dolgulu izolasyonlu otomatik kepenk için kullanılan alüminyum profiller roll forming yöntemi ile üretilmektedir. Alüminyum lamellerin arasına sıkılan poliüretan dolgusu sayesinde sıcak yada soğuk iklim koşulları için ısı, ses, hava, nem gibi etkenler için izolasyon sağlamaktadır. Profillerin arasında bulunan izolasyon malzemesi iklimsel koşulların etkisinin önemli olduğu evler, iş yerleri, depolar, garajlar, fabrikalar gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.
 • Montaj yerinin ölçüsüne göre özel olarak üretilen profiller her türlü ebat ve açıklığa uygun, üretilmez. Rüzgar yükü olarak daha zayıf yapıda olan Alüminyum en geniz 4 metreye 4 metre ölçülere kadar kullanılabilir. Güvenlik açısından ise daha kolay açılabilir. Kullanımı konforlu ve daha özel desenlerde üretilmekte, daha çok görsel açıdan önemli alanlarda tercih edilmelidir.
 • Alüminyum kepenklerde kullanılan motor tipleri yüksek kapasiteli, sessiz ve uzun ömürlüdür. Ürün ölçülerine ve kullanım amacına göre, zincirli yada Tüp motorlu olarak üretilmektedir. Kullanılacak motor tipi ve gücü uzun yıllar sağlıklı çalışması için uzmanlarca belirlenir.
 • Ekstrüzyon Alüminyum Kepenk

 • 100 mm yüzey genişliğinde, ekstrüzyon pres olarak üretilmiş Alüminyum kepenkler, estetik yüzey yapısıyla orta ebatlarda konut ve iş yerleri için ekstra güvenlik ve mukavemet için kullanıma uygun ürünlerdir. Ekstrüzyon lameller konutlarda ve iş yerlerinde ekstra güvenlik, ısı, ses ve rüzgar dayanımı ile daha fazla izole ortam sağlamaktadır. 100 mm genişlikte 2mm et kalınlığa kadar üretilen profiller estetik yüzey yapısıyla büyük ve endüstriyel ebatlar için kullanıma uygun ürünlerdir. Alüminyum fiyatlarının yüksek olması sebebiyle kullanıcıların çok fazla tercih etmedikleri kepenklerdir.
 • Ürün ölçülerine ve kullanım amacına göre, zincirli yada Tüp motorlu olarak üretilmektedir. Yine kullanım amacına göre buton kontrollü, kumanda kontrollü ve emniyet fotoselli olarak ta sunulmaktadır. Ekstrüzyon yöntemiyle üretilen kepenk sistemleri, kullanıcısına uzun ömürlü kullanım ve ekstra mukavemet sağlamaktadır. 

About