Kayar Kapı Motoru

Kayar Kapı Motoru

Kayar Kapı Motoru,  ray üzerinde kayan tek bir yana kayan, kapılarda kullanılır. Bu tip girişlerde, açma kapama sürecinde kapının kayabilmesi için uzun ve dar bir boşluğa ihtiyaç vardır. Bu kapılar, geniş girişler, yokuşlara yerleştirilmiş girişler, ya da dairesel kapıların açılması için yeterli alan bulunmayan durumlarda en ideal sistemdir. İdeal sistem seçmek istendiğinizde ağırlık ve kapı uzunluğu dikkate alınmalıdır. Bu sistemler, kapama sürecinde maksimum güvenliği sağlamak için, engel tespit fonksiyonu, kapı hareketinin bloke olması durumunda insan ve nesnelere gelebilecek zararı önlemek için, hareketi durdurur ve tersine çevirir. Konutlarda kullanılmak üzere pek çok sistem mevcuttur.

Motor Almadan Önce Nelere dikkat edilmeli ?

Öncelikle alacağınız Kayar kapı motorunun, markasına değil, motoru satan firmanın garantisi ve teknik servis hizmeti önemlidir. Günümüzde bir kaç el aletleri alarak ve en kalitesiz motorları uygun fiyata satan dükkanı olmayan seyyar satıcılar ve ya referansları kötü olan firmalar, bu işte en yanlış tercihtir. Bir problem anında muhatap bulunmaması durumunda size daha maliyetli hale gelmektedir. Kurumsal bir kimliği olmadığı için kanunen hakkınızı da arayamazsınız. Kapının ağırlığı ve kullanım yoğunluğu, kapı motoru seçiminde önemlidir. Ayrıca yedek parça ve kumanda fiyatı da bu konuda çok ödemlidir. Motor sistemi almadan önce kapının açıldığı noktaya 220v elektrik tesisatı çekilmelidir. Bu tesisatı kapı firmaları çekmemelidir. Aksi halde binaya bağlı elektrik panosunda yangın çıkma riski vardır. Bu işi elektrikçinin yapması hem kanunen hem de gerçekte daha önemlidir. 

Bir diğer hususta, emniyet fotoseli takılacak olduğu için fotosel kablosunun geçeceği yer, Kayar kapı motorunun takıldığı yerden kapının kapandığı yere kadar bir boru hattı çekilmelidir. Eğer boru hattı çekme imkanı yoksa küçük bir fiyat farkı ile kablosuz emniyet fotoseli de kullanılabilir.

Hangi Kapı Motoru Markası Daha İyi ?

Türkiye genelinde en çok tercih edilen markalar genelde Çin malı ve İtalyan malı olan markalardır. Çin malı markalar yedek parça ve kumanda fiyatlarında daha uygun fiyatlı olmasından dolayı daha fazla tercih edilmektedir. Bir diğer sebebi ise bir çok büyük firma Çin malı motorları tercih etmesidir. Çin malı motorlar sistem itibariyle daha basit bir yapıya sahip olduklarından dolayı, kolay kolay arıza vermemektedir. İtalyan malı motorlar daha fazla özellik sunmakla beraber daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bir cihazda ne kadar fazla özellik olursa o kadar arıza verme ihtimali vardır. Avrupa da üretilmelerinden dolayı da fiyat olarak çok yüksek rakamlara satıldığı için yedek parçası ve kumandası da bir hayli pahalıdır. İtalyan malı motorların bir diğer sorunu da, bir arıza durumunda, distribütör firmanın motoru söktürüp kontrol ve tamir amaçlı geri istemesi ve bu zaman sürecinde de müşteri motoru kullanamamaktadır. Ayrıca sık rastlanan durum ise müşteri hatası denmesidir. Ama Çin malı motorlarda hem az arıza vermesi hem de bu durumda çok hızlı çözüm üretilmesi, Çin malına daha fazla talep görmesine sebep olmaktadır.

Bünyemizde bulunan Çin malı markalar, MassPro, Cuppon, Hasırcılar dır. İtalyan malı Motorlar ise Nice, BFT, Genius, Faac, Came, markalarıdır.

About

blank