Seksiyonel Garaj Kapısı

Seksiyonel Kapı Nedir ?

Seksiyonel kapılar, yukarı doğru kalkan ve garaj tavanına paralel duran sandviç panellerden yapılmış garaj kapısı türüdür. Seksiyonel kapılar, güçlü menteşelerle birbirine sabitlenmiş üç ila sekiz bölümden oluşur. Panel kenarlarına tekerlekler sabitlenerek kapı kasasına ve çatıya sabitlenen ray sisteminde kapının yukarı aşağı hareket etmesi sağlanır. Seksiyonel kapılara panel kapılar da denir. 

Seksiyonel Kapı Nasıl Çalışır ?

Boyut olarak 1900mm yükseklik ile 1500mm genişlikten,  6000mm yükseklikten  9000mm genişliğe kadar önemli ölçüde değişebilir. Bir seksiyonel kapının maksimum yüksekliği ve genişliği, kapıyı imal etmek için kullanılan güç ve malzeme ile belirlenir. Seksiyonel kapılar genellikle burulma yay sistemi ile çalıştırılır. Günümüzde motor sistemi de eklenerek otomatik olarak çalışa bilir. Ancak tüm kapılar manuel olarak ta kaldırılabilmeleri için dengelenmelidir. Seksiyonel kapılar çelik, ahşap, vinil, alüminyum ve Cam dahil olmak üzere birçok farklı malzemeden yapılmıştır. Garaj seksiyonel kapınızı yapmak için kullanılan malzeme normalde kapı amacına ve bütçenize göre belirlenir.

Seksiyonel garaj kapısının tarihçesi

Seksiyonel Garaj Kapısının kökenleri 1906’da yayınlanan bazı erken bilim dergilerine kadar takip edilebilse de, asma seksiyonel garaj kapılarını tasarlayan ve üreten ilk kişinin,  Johnson’s Overhead Door Company’yi başlatan Bay CG Johnson olduğu kabul edilmektedir. 1921.

Otomobil sayısı arttıkça, sürücülerin araçlarını güvenli bir garajda saklamaları için uygun bir yol bulma ihtiyacı da arttı. 1926’da ‘Johnson’s Overhead Door Company’, ilk elektrikli üstten açılır garaj kapısını tasarlayarak işleri bir adım daha ileri götürdü. Günümüzün wifi özellikli seksiyonel garaj kapısı motorlarının aksine, o zamanlar kapıyı açmak için bir direk üzerindeki bir düğmeye basmanız gerekiyordu. İlk radyo kontrollü uzaktan kumandalar 1931’de tasarlandı.

Seksiyonel Garaj Kapıları , garaj kapısının yüksekliğine ve genişliğine göre değişen sayıda panel kullanılarak tasarlanmaktadır. Standart bir seksiyonel garaj kapısı, kapının ağırlığına karşı koymak için bir burulma sistemi kullanılarak yukarıya ve yukarıya açılan 4 ila 5 panele sahip olacaktır. Yıllar boyunca seksiyonel garaj kapıları çelik, alüminyum, ahşap ve cam dahil olmak üzere birçok malzeme kullanılarak tasarlanmıştır.

Seksiyonel garaj kapılarının avantajları

  • Eğimli kapıların aksine, seksiyonel kapıların açılması için kapının dışında boşluk olması gerekmez. Garajın dışındaki arabalar kapıya çok yakın park edebilir
  • Birden fazla panelin kullanılması, standart bir eğimli kapıya göre tekerleklere daha az baskı uygular
  • Hasarlı paneller değiştirilebilir, bu da onarımları ekonomik hale getirir
  • Seksiyonel kapılar birçok malzemeden yapılabileceği gibi havalandırma, doğal aydınlatma, yangından korunma, izolasyon, güvenlik gibi amaçlara yönelik olarak da yapılabilir.
  • Seksiyonel kapılar, sarmal kapılardan daha güçlü ve rüzgar hasarına karşı daha dayanıklıdır
  • Seksiyonel kapılar çok güvenlidir

Seksiyonel garaj kapılarının dezavantajları

Özel Tasarım Seksiyonel Kapılar

Seksiyonel Kapılar hemen hemen birçok farklı malzemeden yapılabilmektedir. İster konut ister ticari kullanım için olsun, özel yapım bir seksiyonel kapının kapsamı ve tasarımı genellikle müşterinin hayal gücüne bağlıdır.

Yalnızca birkaç seçkin üretici, bu tür kapılarda uzmanlaşmayı kendine görev edinmiştir. Özel tasarım bir kapıyı estetik açıdan hoş göstermek işin sadece yarısıdır. Özel tasarım bir seksiyonel kapının uzun ömürlü olması, ancak standart üretim tekniklerini ve en kaliteli ürünleri kullanan bir üreticinin kullanılmasıyla garanti edilebilir.

 

Herhangi bir kaliteli seksiyonel garaj kapısının en önemli bileşenlerinden biri otomasyon sistemidir. Gora Door Garaj Kapılarında sadece en yüksek kalitede seksiyonel kapı motorları ve açıcıları tedarik ediyor ve kuruyoruz. En son teknolojiyi kullanan seksiyonel kapı motorlarımız, en uzun üretici garantili garantilerle gelir. 

Sizin için neler yapabileceğimizi öğrenmek için bizimle iletişime geçin…

About