Kayar Kapı Motoru

Kayar Kapı Motoru

Kayar Kapı Motoru,  ray üzerinde kayan tek bir yana kayan, kapılarda kullanılır. Bu tip girişlerde, açma kapama sürecinde kapının kayabilmesi için uzun ve dar bir boşluğa ihtiyaç vardır. Bu kapılar, geniş girişler, yokuşlara yerleştirilmiş girişler, ya da dairesel kapıların açılması için yeterli alan bulunmayan durumlarda en ideal sistemdir. İdeal sistem seçmek istendiğinizde ağırlık ve kapı uzunluğu dikkate alınmalıdır. Bu sistemler, kapama sürecinde maksimum güvenliği sağlamak için, engel tespit fonksiyonu, kapı hareketinin bloke olması durumunda insan ve nesnelere gelebilecek zararı önlemek için, hareketi durdurur ve tersine çevirir. Konutlarda kullanılmak üzere pek çok sistem mevcuttur.

Motor Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli ?

Öncelikle alacağınız Kayar kapı motorunun, markasına değil, motoru satan firmanın garantisi ve teknik servis hizmeti önemlidir. Günümüzde bir kaç el aletleri alarak ve en kalitesiz motorları uygun fiyata satan dükkanı olmayan seyyar satıcılar ve ya referansları kötü olan firmalar, bu işte en yanlış tercihtir. Bir problem anında muhatap bulunmaması durumunda size daha maliyetli hale gelmektedir. Kurumsal bir kimliği olmadığı için kanunen hakkınızı da arayamazsınız. Kapının ağırlığı ve kullanım yoğunluğu, kapı motoru seçiminde önemlidir. Ayrıca yedek parça ve kumanda fiyatı da bu konuda çok ödemlidir. Motor sistemi almadan önce kapının açıldığı noktaya 220v elektrik tesisatı çekilmelidir. Bu tesisatı kapı firmaları çekmemelidir. Aksi halde binaya bağlı elektrik panosunda yangın çıkma riski vardır. Bu işi elektrikçinin yapması hem kanunen hem de gerçekte daha önemlidir. 

Bir diğer hususta, emniyet fotoseli takılacak olduğu için fotosel kablosunun geçeceği yer, Kayar kapı motorunun takıldığı yerden kapının kapandığı yere kadar bir boru hattı çekilmelidir. Eğer boru hattı çekme imkanı yoksa küçük bir fiyat farkı ile kablosuz emniyet fotoseli de kullanılabilir.

Hangi Kapı Motoru Markası Daha İyi ?

Türkiye genelinde en çok tercih edilen markalar genelde Çin malı ve İtalyan malı olan markalardır. Çin malı markalar yedek parça ve kumanda fiyatlarında daha uygun fiyatlı olmasından dolayı daha fazla tercih edilmektedir, ama kullanım ömrü daha kısadır. Çin malı motorlar, sistem itibariyle daha basit bir yapıya sahip olduklarından dolayı, (AC Motor) daha fazla ısınma yaparlar, 120 derece sıcaklığa ulaştıklarında motor yanmamak için kendini kapatır ve kullanım dışı kalır. Hava sıcaklığına göre de bu süre çok fazla veya çok kısada olabilir. Antalya gibi sıcak illerde motor normalden daha çabuk ısındığı için 8 veya 10 defa art arda çalıştırılırsa korumaya geçer ve 20/30 dk sonra tekrar çalışır. O yüzden çok yoğun  yerlerde tavsiye edilmezler. Ayrıca sıkışma emniyeti çin malı motorlarda bulunmaz , bu da büyük bir emniyet riski taşır (Örnek bir video görmek için tklayın). İtalyan malı motorlar daha fazla özellik sunmakla beraber daha gelişmiş motor yapısı ve daha güvenli bir kullanım sağlamaktadırlar.  Genellikle 24 DC akımlı motor sistemine sahiplerdir. 24 DC motorlar AC motorlara göre 10 kat yoğun kullanılabilirler ve ısınmazlar, ayrıca DC motorlar çok az elektrik tüketimi yaparlar. Bazı DC Motorlarda sıkışma emniyeti bulunmaktadır. Avrupa da üretilmelerinden dolayı da hem kalite olarak yüksek hem de  fiyat olarak da yüksek rakamlara satılırlar. Yedek parçası ve kumandası da diğer (Çin malı) motorlara göre biraz yüksek fiyatlıdır. 

Bünyemizde bulunan İtalyan malı Motorlar BFT, Nice, Genius, Faac, Came,  markalarıdır.

Çin malı markalar, MassPro, Cuppon, Hasırcılar dır. 

About