Turnikeler

Turnike 

Turnike Sistemleri ve Çeşitleri 

 • Hızlı Geçiş Turnikeleri; Hızlı geçiş gerektiren alanlarda kullanılır ve şık görünüme sahiptir.
 • Vip Turnikeler; Engelli kişiler veya özel durumlarda kullanılır.
 • Boy Turnikeleri; Genel olarak stadyum gibi alanlarda kullanılır ve çok sağlam bir yapıya sahiptir.
 • Tripod Turnikeler; En çok tercih edilen turnikelerden birisidir ve günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. 3 kol özelliğiyle çevirilerek geçiş sağlanır.
 • Hijyen Turnikeler ; Gıda üretim tesisleri ve birçok hijyen gerektiren yerlerde kullanılır.

  Turnike Sistemleri, Bel Turnike, Boy Turnike, Hijyen Turnike,

  Giriş çıkışların yapıldığı birime monte edilen kartlı turnikelerden geçişi mümkün kılmak amacıyla her kullanıcıya proximity veya mifare kart atanabilir ve ayrıca o kullanıcıya daha önceden yetki verilmek suretiyle o birimden geçiş izni olup olmadığı anlaşılabilir. Kartlı turnikelerin çalışma prensibi oldukça basittir. Turnikeden geçerken okutulabilecek kartlar cepten, çantadan, cüzdandan rahatlıkla okutulabilir. Turnike sistemlerinde kullandıracağınız turnike kartları hakkında detaylı bilgi için kart basımı ve tasarımı için Art Elektronik’i arayabilirsiniz.

  Turnike sistemleri ;

  Kontrollü geçiş imkanı sağlayan elektro-mekanik sistemlerdir. Aynı anda sadece bir kişinin geçişine izin verirler. Turnike sistemleri geçiş iznini vermek için ek donanımlara ihtiyaç duyarlar. Genelde turnikeler geçiş iznini veren donanımlara sahip olarak üretilmezler. Geçiş iznini veren donanımlar kişiyi tanıyarak geçiş izni olup olmadığına bakarlar. Geçiş iznine sahip kişiler için turnike kontrol ünitesine geçiş onayını gönderirler. Turnike üreticileri sistemlerini pazardaki tüm personel kontrol cihazlarıyla uyumlu çalışabilecek şekilde üretirler. Proje yapan firmalar ihtiyaca göre belirledikleri kontrol cihazlarını turnike sistemlerine entegre ederler.

  Personel geçişine izin veren donanım tercihlerindeki alternatifler kartlı veya biyometrik sistemlerdir. Kartlı sistemlerde proximity veya mifarekart teknolojisine sahip cihazlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Biyometrik sistemlerde ise parmak izi tanıma veya yüz tanıma cihazları tercih edilmektedir. Turnike sistemlerinde geçiş onayını veren donanımlar içersinde en yaygın olarak kullanılanı kartlı sistemlerdir. Tüm dünya üzerindeki kullanılan kart sayısı milyar mertbesine ulaşmıştır. Kartlı sistemlerin bu derece yaygınlaşmasındaki en önemli neden ödemeli geçiş sistemlerinde de kullanılmalarıdır. Turnikeler de bu ödemeli geçiş sistemlerinin bir ünitesidir. Bu nedenle kartlı cihazlar turnike sistemlerinde daha fazla yaygınlaşmıştır. Kartlı turnike sistemlerinde okuma süresi çok kısadır. Bu sayede çok hızlı bir şekilde turnike geçişi sağlanır. Havaalanlarında, üniversitelerde, otomatik ödemeli geçiş sistemlerinde olduğu gibi seri bir şekilde geçiş yapılması gereken yerlerde kartlı turnike sistemleri tercih edilmektedir. ART Elektronik tüm kartlı turnike sistemlerinde, sunduğu geniş çözüm olanakları sebebiyle mifare teknolojisini kullanır. Mifare kart teknolojisi temassız okuma yapar. Mifare kartı okuyucuya uzaktan tutmak yeterlidir. Hatta kartın cepten, cüzdandan ya da çantadan okutulması da mümkündür. Kartlı turnike sistemlerini en yaygın olarak kullandığımız alanlar PDKS sistemleri, yemekhane kontrol sistemlerive geçiş kontrol sistemleridir.Turnike, Bel Turnike, Boy Turnike, Hijyen Turnike,.

TRIPOD TURNİKE

ENGELLİ TURNİKE

MİNİ HİJYEN TURNİKE

HİJYEN TURNİKE

TRIPOD TURNİKE 2

HIZLI GEÇİŞ TURNİKE

BOY TURNİKE

About

blank

Comments are closed.